Makaleler » Aile » Kış Aylarında Çocukların İhtiyaç Duyduğu Vitaminler Nelerdir?

Kış Aylarında Çocukların İhtiyaç Duyduğu Vitaminler Nelerdir?

Kış Aylarında Çocukların İhtiyaç Duyduğu Vitaminler Nelerdir?

Kış aylarında çocuklar hastalanmalarıyla meşhurdur. Çünkü her yıl 10 çocuktan 8’i en az bir kere hasta oluyor.

Kış aylarında çocuklar için üretilen vitaminlerin reklamlarını sık sık görüyor musunuz? Bunun nedeni eksik alınan vitaminlerin olmasıdır. Bebeğiniz son zamanlarda kendini sürekli kötü hissettiği için endişeleniyor musunuz ve ona yardım etmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? 

 Kış mevsimi, büyüme aşamasında olan, henüz tam olarak gelişmemiş veya henüz çok güçlü olmayan, mevsimsel rahatsızlıklara karşı koymak için çocuğun bağışıklık savunmasını zorlayabilir. Bununla birlikte, semptomlar normal kaldığı sürece, çocuk oldukça sık nüksler geçirse bile paniğe kapılmaya gerek yoktur. Bu epizotlar aslında büyüme evresinde normaldir.

Ancak çocukların daha iyi olmalarına yardımcı olmak için bağışıklık savunmaları nasıl arttırılabilir? İşte onları kışa hazırlamak için bazı faydalı ipuçları:

Kış Ayları Neden Daha Önemli?

Güneş ışınlarının farklı eğimi ve her şeyden önce günlük olarak güneş ışığında geçirilen saatlerin azalması nedeniyle, organizmamız doğru miktarda güneş ışığını alamaz. D Vitamini, sadece ve sadece doğal ışıktan elde edilen Güneşin Vitaminidir. 

Çocuklarda her şeyden önce bu vitaminler sadece canlılık için değil özellikle kemik oluşumu için çok önemlidir. Bu nedenle, üç yaş ve üzeri için önerilen çiğnenebilir tabletler gibi bir takviyeye güvenebiliriz.

Ayrıca soğuk mevsimlerde, sonbahar ve kış aylarında çalışması gereken bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunan B6 vitamini ve çinko gibi diğer vitamin ve mineral tuzları da bünyeye katmak faydalı ve gerekli olabilir.

Kısacası kış aylarında çocuklar vücudun savunması, fiziksel aktivite ve mineraller ve vitaminler açısından zengin sağlıklı bir diyetle desteklendiğinde sağlıklı gelişecektir. Ancak bunlar eksik olduğunda bağışıklığı zayıf olan çocukların sürekli hastalanma riski vardır. 

Kış Aylarında Çocukların İhtiyacı Olan Vitaminler

Çocukların hepsi aynı değildir. Yetişkinler için olduğu gibi kış aylarında çocuklar daha kırılgandır ve daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar. 

İşte bebeğinizin soğuk mevsimle başa çıkmasına yardımcı olmak için izlemeniz gereken bazı ipuçları:

•       İyi uyku ve doğru beslenme: Bağışıklık savunmasını güçlendirmek için atılacak ilk adım, bebeğinizin doğru sayıda uyumasını ve yemek sırasında ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini almasını sağlamaktır. 

•       Vitamin takviyeleri: Beslenme yeterli değilse ve  çocuğunuzun vitamin alımını arttırmak istiyorsanız, ek olarak vitamin almayı tercih edebilirsiniz. Piyasada özellikle C vitamini ve demir sağlayan vitaminler kolayca bulunabilir.

•       Dışarıda Kalmak: Bebeğiniz sık sık hastalansa da bu onun her zaman içeride kalması gerektiği anlamına gelmez. Kendini daha iyi hissettiğinde ve hava izin verdiğinde, onu parka veya yürüyüşe çıkarın. Güneş, vücut için gerekli olan D vitaminini sentezlemesine yardımcı olacaktır.

•       Probiyotikler: Çocukta yavaş yavaş bağırsak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacak reaksiyonları tetiklemek için kullanılırlar. Takviyelerde olduğu gibi, her yaş grubuna özel formüllere sahip birçok ürün vardır. 

•       Kış aylarında çocuklar üzerinde grip semptomları uzun süre devam ederse, daha ileri testler yapma olasılığını değerlendirmek ve özel tedavi hakkında düşünmek için çocuk doktorunuzla iletişime geçmeniz daha iyidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim