Makaleler » Sağlıklı Yaşam » Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Bitkiler, insanlık tarihi boyunca birçok farklı amaçla kullanılmıştır. En önemli amaçlardan biri ise hiç şüphesiz sağlıktır. Kantaron yağı gibi bitkisel ürünler, sağlık açısından pek farklı amaç adına kullanılabilir. Genel vücut sağlığıyla birlikte bazı hastalıklara iyi geldiği de bilinen bu bitkisel yağ, günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılır. Ayrıca cilt ve saç gibi noktalarda fayda gösterip fiziksel güzelliğe de katkı sağlar. Kantaron, çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Çiçek rengine göre sarı ve kırmızı olarak iki gruba ayrılır. Bu bitkinin yağı ise farklı kullanım şekilleri sayesinde birçok fayda sağlar. Peki kantaron yağı faydaları nelerdir?

Kantaron Yağı Kullanımı: Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

 

Kantaron yağı, içmek ya da krem gibi bir bölgeye uygulamak şeklinde kullanılabilir. Cilde krem, yüze maske, saça ise bakım yağı olabilir. İçildiğinde ise çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Kan şekerini düşürme etkisi, ağız yoluyla alınan kantaron yağı faydalarından biridir. Fakat çok etki gösterdiği için doktor tavsiyesi olmadığı sürece içilmesi önerilmez. Bunun yerine ağrı ya da leke olan bölgeye sürülür ve hem iç hem de dış bölgedeki problemler için kullanılır.


 

Kantaron yağı cilde faydaları ile öne çıkan bir üründür. Ciltte hücre yenilenmesine destek olan yağ; elastikiyeti artırır, nem dengesi sağlar ve pürüzsüz bir görünüm yaratır. Ayrıca yara ve sivilce izlerinin giderilmesinde de etkilidir. Kimyasal içerikli bakım yağları yerine kullanılabilecek bir alternatiftir. Cilt dışında kantaron yağı göze faydalarıyla da bilinir. Özellikle kırmızı kantaron, göz damlası olarak kullanılır ve gözde kuruluğu engeller.

Kantaron Yağının Kullanım Alanları Nerelerdir?

 

Kantaron yağı kullanımı pek çok alanda yaygındır. Bitkisel bir ürün olarak sadece alternatif tıpta değil, modern tıpta da kullanılır. Kullanım alanlarından biri psikolojidir. Antidepresan özelliği gösterebilen bir üründür. Bu nedenle depresyon gibi psikolojik rahatsızlığı bulunan hastaların rahatlatılması gerektiğinde kantaron yağından faydalanılır. Psikoloji alanındaki faydalarından biri de menopoz dönemindeki kadınlar için avantajlı oluşudur. Bu dönemdeki kadınların olumsuz ruh hâllerini yatıştırabilecek bir üründür.


 

Kullanım alanı genişledikçe kantaron yağı faydaları da artış gösterir. Bağımlılıkla mücadele alanında kullanılması ise bu bitkinin fark yaratan özelliklerinden biridir. Alkol, sigara ve hatta kahve bağımlılığı gibi durumlarda, kişilerin bağımlılıklarını bırakabilmesine yardımcı olabilen bir maddedir. Uyku kalitesini artıran ve düzenli uyumayı sağlayan etkisinden dolayı hem psikoloji hem de bağımlılık alanında ekstra bir fayda sağlar. Ayrıca uykuyu düzene sokması, gün içinde bilinç açıklığı sağlar ve konsantrasyonu artırır.

Kantaron Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 

Saymakla bitmeyen kantaron yağı faydalarından biri de hastalıklara iyi gelmesidir. Doğal içeriği sayesinde birçok hastalığı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Bu noktada kantaron yağının bir ilaç olmadığının altını çizmekte de fayda vardır. Kantaron yağı kullananlar, genellikle doktor tavsiyesi ile uygulama yaparlar. Doktorlar tarafından yürütülen tedavilere yardımcı bir ürün olarak kullanılabilir. Bu yağın hem antiviral hem de antibakteriyel özelliği vardır. Dolayısıyla bakteriler ve virüsler nedeniyle ortaya çıkan birçok hastalığa iyi gelmesi mümkündür.


 

Yağın fayda sağladığı hastalıkların başında ise cilt üzerinde olanlar gelir. Derinin yapısına her açıdan iyi gelen bu yağ egzamadan mantara, akneden uçuğa, dermatitten pişiğe kadar onlarca farklı deri hastalığının tedavisinde kullanılır. Ayrıca enfeksiyondan dolayı ortaya çıkan hastalıklar için de etkilidir. Düzenli kullanımda bu hastalıkların oluşmasının önüne geçmeye de yardımcı olur. Farklı boyutlardaki kantaron yağı çeşitlerini incelemek ve ihtiyacınıza uygun olanı alabilmek için Taratatam’a göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim